Jarní dubnové akce na Dřípatce

Konec dubna byl v Centru environmentální výchovy Dřípatka ve znamení akcí pro veřejnost. Jaro už o sobě dalo vědět, počasí nám přálo, a tak se v klidu mohly udát letošní jarní akce pro veřejnost – Den Země s Dřípatkou a dvoudenní tradiční akce Vítání ptačího zpěvu. 

Ve středu 22. dubna jsme na Dřípatce odpoledne uvítali rodiny s dětmi na oslavě Dne Země. Děti si mohly vyzkoušet, jak složitá je cesta některých potravin až na náš stůl, mohly si vyrobit přírodní větrný závěs, omalovat si obrázky ke Dni Země, nebo luštit křížovku, všichni společně mohli prozkoumat swap a společně jsme krásné odpoledne zakončili báječným Otesánkem od divadelního spolku Já to jsem Vítka Marčíka ml. a jeho sourozenců. Odpoledne se vyvedlo a my jsme rádi, že jsme společně s těmi, kdo přišli, oslavili svátek planety, která si zaslouží naši péči a ochranu, protože jinou zatím nemáme… 

Tradiční Vítání ptačího zpěvu je dvoudenní akce, kdy v pátek v podvečer vítáme návštěvnice a návštěvníky na odborné přednášce a v sobotu se pak koná terénní vycházka s ornitology v okolí Husinecké přehrady.  

Páteční přednáškou jsme zabrousili mezi velké šelmy – konkrétně mezi vlky. O tom, jací vlci jsou, jak probíhal jejich návrat na naše území, jaké výzvy nám jako lidem přináší jejich návrat do české krajiny, jaká je jejich role v ekosystému a jak mohou na jejich přítomnost reagovat chovatelé a chovatelky nám přišli přednášet zooložka Hana Bednářová z jihočeské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a zoolog Jan Mokrý z Národního parku Šumava. Přednáška byla skvělá, nabitá zajímavými a potřebnými informacemi a debata, která se k tomuto tématu rozpoutala byla konstruktivní a v respektujícím duchu po všech stranách. I toto téma ukazuje, jak důležité je spolu mluvit, vést dialog se vzájemným respektem. Moc děkujeme všem, kdo jste přišli, diskutovali a strávili s námi dlouhý páteční večer. 

Sobotní slunné dopoledne 25.dubna patřilo tradiční terénní vycházce Vítání ptačího zpěvu. Společně s ornitology jsme se vydali na tradiční vycházku do okolí Husinecké přehrady a Blanice.  Naslouchali jsme ptačím trylkům, pozorovali přítomné ptačí druhy a ornitologové nám ukázali některé z odchycených druhů. Na závěr proběhlo tradiční společné posezení u ohně. Moc děkujeme Pavlu Světlíkovi z organizace A Rocha, i Alešovi Vondrkovi z Národního parku Šumava a Tomášovi Hadovi za rozšíření ornitologických obzorů a zajímavé povídání o obyvatelích ptačí říše. 

Moc děkujeme, že na Dřípatku chodíte a těšíme se zase někdy na viděnou! 

Tým CEV Dřípatka, Prachatice

Fotogalerie